Dyskopatia- to słowo, które dla wielu z nas brzmi jak wyrok. Często poparte stwierdzeniem: „No, teraz to już musi boleć.”
Czy faktycznie musi boleć?
Czym jest dyskopatia i czy dyski naprawdę wypadają?
Co możesz zrobić żeby sobie pomóc?
Z tego artykułu dowiesz się, że nie zawsze diagnoza „dyskopatia” jest słuszna, a twój ból może wynikać z wielu przyczyn. To dobra wiadomość!!! Bo możesz coś z tym zrobić 🙂
Dyskopatia- o co w tym chodzi?
Zobacz na rycinę obok. To jest krążek międzykręgowy, czyli dysk. Ten dysk jest taką amortyzującą poduszką dla twojego kręgosłupa. Mamy 23 takie krążki, które znajdują się między kręgami.
Krążek ma taką budowę, że na zewnątrz jest twardy. Nazywamy tą część pierścieniem włóknistym. W środku ma natomiast konsystencję żelu- to jądro miażdżyste.

Na skutek różnego rodzaju przeciążeń, wad postawy, urazów, nieodpowiedniej diety (np.zbyt małej ilości spożywanej wody)…a w szczególności z powodu siedzącego trybu życia twój dysk zaczyna się niszczyć.
Najpierw powstają małe pęknięcia w pierścieniu włóknistym.
Z czasem te pęknięcie powiększają się i jądro miażdżyste zaczyna „wypychać” część pierścienia. Mówimy wtedy o protruzji dysku.
Kiedy pierścień włóknisty ulegnie rozerwaniu i wypuklina, czyli „wypadnięte” jądro miażdżyste zajmuje otwór międzykręgowy nazywamy to ekstruzją.
Ostatni etap zniszczenia dysku to sekwestracja. To poważne uszkodzenie, kiedy pierścień jest przerwany, a jądro wraz z oderwanymi częściami pierścienia wpada do kanału kręgowego.

To właśnie jest „wypadnięcie” dysku. Czyli tak naprawdę zobacz- dysk nie wypada Ci jako całość. Nie jest to fizycznie możliwe…nie przesuwa się nigdzie. Możliwe jest natomiast powstanie wypukliny, która będzie drażnić korzeń nerwu…wtedy czasem boli. I wtedy czasem nie możesz się ruszać. Ale nie zawsze…za chwilę dowiesz się więcej.
"A kręgarz wcisnął mi dysk i było lepiej"
Nie, nie wcisnął 🙂 I tu zaczyna się cała historia…
Jeśli dysk nie wypada to i nie można go wcisnąć zabiegami ręcznymi. Nie jest to fizycznie możliwe. Serio 😉
To, co dzieje się w trakcie manipulacji stawu międzykręgowego- czyli tzw. „strzelenia z kręgosłupa” można przyrównać do resetu systemu operacyjnego w komputerze.
Każda tkanka w naszym organizmie ma swoje receptory, można je nazwać sterownikami. Tak samo staw międzykręgowy- czyli staw pomiędzy dwoma kręgami.
Zobacz na rycinę obok. To dwa sąsiadujące ze sobą kręgi. Wypustki kostne po ich bokach to wyrostki stawowe. Są do siebie dopasowane i tworzą staw. A staw ten jest otoczony torebką. Torebka ma swoje receptory.
Jeśli przeciążasz się i zaistnieją inne czynniki przeciążające, to receptory torebki mogą „zawiesić się” i nie działać prawidłowo. Wtedy cały staw ma zaburzoną funkcję.
Manipulacja tego stawu, czyli „strzelenie” powoduje reset receptorów i staw odzyskuje prawidłowe działanie.
A dlaczego „strzela”? Nie dlatego, że kręgosłup „ustawia się” albo kręgi przesuwają. Jest wiele teorii na temat tego odgłosu. Najbardziej prawdopodobna mówi o tym, że jest to odgłos pękających pęcherzyków gazu, które znajdują się w mazi stawowej.

Dyskopatia musi boleć
Rozprawiliśmy się właśnie z chyba największym mitem dotyczącym dyskopatii. To teraz czas na kolejny… dyskopatia musi boleć… no nie musi 🙂
Okazuje się, że fakt istnienia wypukliny nie musi wiązać się z bólem. Ponad połowa osób powyżej 25 roku życia już ma zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego. A nie wszyscy odczuwają ból. Co więcej…wiele osób, które mają „czysty” obraz rezonansu, czyli nie mają wypuklin, odczuwa niesamowicie silne bóle. Często te osoby są odsyłane od lekarze do lekarza, bo „przecież nie ma żadnych zmian”.
Dlatego jeśli w twoich badaniach wyszło, że masz wypuklinę i odczuwasz ból, to nie znaczy jeszcze, że ona jest jego przyczyną.
W fizjoterapii mamy na szczęście wiele testów diagnostycznych, które pozwalają określić czy „wypadnięty dysk” jest przyczyną bólu czy nie.
To dlaczego mnie boli?
Musisz wiedzieć, że kręgosłup to nie tylko kręgi i dyski. To cały skomplikowany system. Kręgi łączą się stawami, a stawy otoczone są torebkami- to już wiesz. Wzmocnieniami całej kolumny kręgosłupa są więzadła. Część z nich znajduje się wewnątrz kanału kręgowego, a część na zewnątrz.
Żeby to wszystko jakoś wprawić w ruch potrzebne są mięśnie. Jest ich naprawdę sporo, a przyczepiają się do kręgosłupa.
Do tego trzeba dodać kabelki, które sterują tym wszystkim, czyli nerwy.
Zobacz jak to wygląda.


Zaburzenia funkcji któregokolwiek z tych elementów mogą wywoływać ból i objawy, które wielu z nas już niestety zna:
- drętwienia
- mrowienia
- ostry ból
- problemy z poruszaniem się
- promieniowanie do pośladka, uda, palucha
Co jeszcze może boleć?
Sporo w kontekście diagnostyki dyskopatii mogą nam „namieszać” też więzadła miednicy. Dlaczego?
Bo ich podrażnienie wywołuje bardzo często objawy, które określamy jako rwa kulszowa albo „korzonki”.
Więzadło biodrowo-lędźwiowe
Będzie wywoływać ból w okolicy pachwiny i promieniowanie po przedniej lub bocznej stronie uda.

Więzadło krzyżowo-guzowe
Będzie dawać często rwący ból po tylnej stronie nogi, często aż do pięty. I ograniczy nam możliwość uniesienia wyprostowanej nogi do góry. Ból przy podrażnieniu tego więzadła nasila się podczas siedzenia.

Więzadło krzyżowo-biodrowe
Będzie dawało ból podczas schylania się. Ból ten często też będzie rozlany i promieniujący do pośladków.

Co mam w takim razie zrobić?
Jeśli czytasz mojego bloga, to wiesz, że uważam, że każdy może sam zrobić bardzo dużo dla swojego zdrowia. Dlatego pokazuję Ci, co możesz zrobić żeby nie bolało.
Dyskopatia jest jednak specyficznym przypadkiem. Zobacz jak wiele czynników może wywoływać ból pleców. A gwarantuję Ci, że nie omówiłam wszystkich 😉
Jeżeli zmagasz się z dolegliwościami i w badaniach obrazowych stwierdzono u Ciebie dyskopatię to:
- Nie załamuj się- to nie wyrok.
- Znajdź dobrego fizjoterapeutę, który zbada Cię i ustali co jest możliwą przyczyną bólu. A na podstawie badania ustali z Tobą indywidualny plan terapii i zaleceń.
- Zaprzyjaźnij się z myślą o regularnych ćwiczeniach do końca życia, serio. Ale polubisz to, zobaczysz:)
- Nie czekaj aż pojawi się stan ostry i nie będziesz mógł/ mogła się ruszyć. Czas na działanie jest teraz.
Naprawdę w większości przypadków można skutecznie i trwale zmniejszyć lub pozbyć się bólu. Oczywiście potrzeba pracy i cierpliwości…ale twoje ciało wynagrodzi Ci to na pewno 🙂
Jeśli chcesz wiedzieć więcej...
- o tym jak pozbyć się bólu
- jak zapobiegać kontuzjom
- jak poprawić jakość swojego życia i treningu
To zapraszam Cię do dalszego śledzenia bloga 🙂
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach to zapisz się na newsletter klikając (tutaj)
Dostaniesz ode mnie mały prezent na powitanie 🙂
Plan autoterapii ” Jak pozbyć się bólu karku i głowy.”
Jeśli chcesz o coś zapytać, pisz śmiało…w komentarzu, w mailach.
Do poczytania!!!