Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

przez | 22 października, 2018

W tym artykule dowiesz się:

  • Dlaczego warto przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?
  • Jakich pytań możesz spodziewać się na wizycie?
  • Na czym polega badanie funkcjonalne?
  • Co warto zabrać ze sobą na wizytę?

Dlaczego warto przygotować się do wizyty?

Postanowiłam napisać ten artykuł żeby ułatwić Wam trochę życie 😉

Wielu z Was Kochani prędzej czy później stanie przed koniecznością udania się do fizjoterapeuty. Oczywiście zachęcam z całych sił żeby taka potrzeba była powodowana raczej chęcią zapobiegania niż jakimiś poważnymi dolegliwościami.

W każdym gabinecie taka wizyta wygląda trochę inaczej, jednak są pewne cechy wspólne i w związku z nimi pewne rady/ wytyczne co zrobić żeby wszystko przebiegało sprawnie.

Jestem w gabinecie i...

…nie, nie rozbierasz się i nie kładziesz od razu na kozetkę 🙂 A jeśli fizjo daje Ci od razu takie polecenie, to uciekaj jak najdalej. Będę brutalna, ale prawda jest taka, że prawdopodobnie średnio wie, co będzie robił.

Jak w takim razie powinna wyglądać taka pierwsza wizyta? Już piszę:

Po 1. WYWIAD- oczywiście będziesz poproszony/a o zgodę na wykonanie zabiegu i uzupełnienie papierologii związanej z RODO. Pamiętaj, że fizjoterapeuci mają OBOWIĄZEK prowadzenia dokumentacji medycznej.

Ale ważniejsze sprawy…Po co jest wywiad? Żebyśmy mogli dowiedzieć się co Cię boli, z jakim problemem do nas przychodzisz, od kiedy on trwa, czy na coś chorujesz, jakiego rodzaju jest to ból itd.

Każda informacja jest dla nas cenna. Nie zdziw się kiedy zapytamy o sprawy związane z twoim dzieciństwem, czy z dawno przebytymi kontuzjami lub urazami. Jesteśmy sumą naszych doświadczeń. Dla przykładu- jeżeli kiedykolwiek miałeś uraz głowy typu „smagnięcie biczem” (głowa jest szarpnięta do przodu i do tyłu, jak np. przy zderzeniu autem) to wiemy, że musimy obowiązkowo skierować Cię na zdjęcie RTG odcinka szyjnego, nawet jeśli uraz był lata temu. I wiemy, że pozostałości tego urazu mogą wpływać na dolegliwości, chociażby na bóle głowy.

Po 2. BADANIE FUNKCJONALNE- mamy w fizjoterapii wiele określonych testów, które pomagają nam określić gdzie leży źródło twojego problemu. Czasem poprosimy Cię o zrobienie skłonu, przysiadu, a czasem będziemy trzymać rękę na twoim brzuchu i badać jak zachowują się trzewia. Wszystko zależy od metod pracy terapeuty. Zawsze jednak musisz zostać zbadany. ZAWSZE. Wykonujemy też testy, które będą nam rozstrzygać czy praca z Tobą będzie bezpieczna. Testy to temat rzeka, kiedyś na pewno Wam kilka opiszę.

Po 3. TERAPIA- czy będzie to praca manualna (dotykamy, dociskamy, masujemy itd.) czy kinezyterapia (ćwiczenia) czy inne formy terapii, to zależy od terapeuty. Ale dzięki wywiadowi i badaniu wysnuwamy już tzw. hipotezę diagnostyczną i podejmujemy próbę terapii. Często po zastosowaniu jakiegoś bodźca poprosimy Cię o powtórzenie testu. 

Brzmi niezbyt łatwo, prawda?

A ja wiem też, że nie jest łatwo odpowiadać na nasze pytania jak człowiek po prostu nie wie czego się spodziewać. Dlatego mam dla Ciebie zestaw rad jak przygotować się do takiego spotkania.

Jak przygotować się do wizyty?

1. Przygotuj swoje badania

Tak, jesteśmy też specjalistami i chcemy je zobaczyć 🙂 Jeżeli masz wypisy ze szpitala, historie choroby, badania USG/RTG/REZONANS/TOMOGRAFIĘ to zabierz je koniecznie ze sobą. UWAGA!!! Nie tylko opisy. Dobry fizjoterapeuta będzie chciał obejrzeć również obraz badania, dlatego zabierz ze sobą płytę CD/ kliszę/ wydruk. Chcemy ocenić twój stan dokładnie i prowadzić terapię w bezpieczny sposób.

Jeśli masz inne badania, np. badania krwi, również je zabierz. Dlaczego? Bo widząc, że masz podwyższone OB lub CRP dostajemy informacje o toczącym się stanie zapalnym. Bo wiedząc, że masz problemy z tarczycą (np. hashimoto) spodziewamy się określonych reakcji. Bo np. podwyższone enzymy wątrobowe świadczące o dysfunkcji wątroby mogą nam sugerować, że ból twojego prawego barku może nie zmniejszyć się tylko dzięki terapii manualnej. Są to dla nas naprawdę wartościowe informacje.

2. Przygotuj się do wywiadu

Zastanów się co jest twoim problemem?

Ból? 

  • kiedy się zaczął
  • czy nagle czy narastał w czasie
  • czy jest ostry czy tępy
  • czy nasila się w nocy czy w dzień
  • czy ruch go nasila czy zmniejsza
  • czy reaguje na leki przeciwbólowe
  • czy pojawiał się już kiedyś w życiu
  • gdzie odczuwasz ten ból
  • czy ma tendencję do promieniowania, rozlewania się

Ograniczenie ruchu?

  • czy jest bolesne czy nie
  • kiedy zauważyłeś jego pojawianie się
  • czy po rozruszaniu poprawia się
  • jak mocno utrudnia Ci życie

O czym jeszcze warto pomyśleć?

  • Czy jest to pierwszy twój problem czy wcześniej pojawiały się jakieś
  • Czy korzystałeś wcześniej z jakichś form terapii

Warto zanotować również:

– choroby organiczne (nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy itd.) i zapisać sobie leki, które zażywamy na stałe

– wszystkie urazy i operacje, jakie mieliśmy

UWAGA!!! Zawsze zgłoś terapeucie jeśli chorowałeś na nowotwór. Zawsze.

Dla kobiet:

– data ostatniego okresu

– czy okresy są regularne czy nie, czy bolesne czy nie

 

Po 3. Odpowiedni ubiór

Niby oczywista oczywistość, ale moja praktyka mówi coś innego 😉 Musicie liczyć się z tym, że do terapii lub badania będzie trzeba się rozebrać. Nie, nie do naga, ale często do bielizny.

Dlatego warto ubrać niekrępującą bieliznę lub zabrać ze sobą krótkie spodenki i koszulkę na ramiączka lub biustonosz sportowy.

UWAGA!!!

Dla niektórych z Was wizja rozebrania się jest z różnych powodów nie do przyjęcia. My to rozumiemy, jednak musicie nam o tym powiedzieć. Bo to Ty Drogi Pacjencie masz się czuć komfortowo i bezpiecznie w gabinecie. Także nie wstydźcie się mówić o tym, że nie chcecie 🙂

Na zakończenie

Jeżeli poświęcisz 10/ 15 minut na przygotowanie się do wizyty to zobacz jak wiele korzyści z tego odniesiesz:

– będziesz wiedział co powiedzieć

– twój fizjoterapeuta będzie w stanie postawić dokładną hipotezę diagnostyczną

– szybciej zabierzecie się do terapii zamiast tracić czas na „gadanie”

Mam dla Ciebie PREZENT…Możesz pobrać PDF ” Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty”. Możesz go wydrukować i na jego podstawie się przygotować 🙂 

Jeżeli masz jakieś pytania to pisz śmiało w komentarzu. Chętnie poznam również twoje doświadczenia z wizyt u fizjoterapeutów. 

Tymczasem…do poczytania!!! 😀

Aga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.